World Group action starts in

Language:

www.fedcup.com

08 January 2013

Zone Group I team nominations


NEWS ARTICLE

Photo: Nir KeidarAgnieszka Radwanska (POL)

The ITF today announced the team nominations for the Fed Cup by BNP Paribas Zone Group events taking place on 6-9 February.

The draws for these events are being held at the ITF Office in London on Monday 14th January at 11:00 GMT.



Europe/Africa Zone Group I


- Dates: 6-9 February
- Venue: Municipal Tennis Club
- Location: Eilat, Israel
- Surface: Outdoor hard

Austria
Players: Yvonne Meusburger, Patricia Mayr-Achleitner, Nicole Rottmann, Melanie Klaffner
Captain: Jurgen Waber

Belarus
Players: Ilona Kremen, Aliaksandra Sasnovich, Ekaterina Dzehalevich, Lidziya Marozava
Captain: Tatiana Poutchek

Bosnia/Herzegovina 
Players: Jelena Simic, Anita Husaric, Jasmina Kajtazovic, Dea Herdzelas
Captain: Jelena Stanivuk

Bulgaria
Players: Tsvetana Pironkova, Elitsa Kostova, Dia Evtimova, Isabella Shinikova
Captain: Dora Rangelova

Croatia
Players: Donna Vekic, Tereza Mrdeza, Ana Konjuh, Darija Jurak
Captain: Iva Majoli

Georgia
Players: Sofia Shapatava, Sofia Kvatsabaia, Ekaterine Gorgodze
Captain (playing): Margalita Chakhnashvili

Great Britain
Players: Heather Watson, Laura Robson, Anne Keothavong, Johanna Konta
Captain: Judy Murray

Hungary
Players: Timea Babos, Greta Arn, Katalin Marosi, Reka-Luca Jani
Captain: Levente Baratosi

Israel
Players: Shahar Peer, Julia Glushko, Keren Shlomo, Valeria Patiuk
Captain: Amos Mansdorf

Luxembourg
Players: Anne Kremer, Claudine Schaul, Tiffany Cornelius, Laura Correia
Captain: Frank Eicher

Netherlands
Players: Kiki Bertens, Arantxa Rus, Richel Hogenkamp, Bibiane Schoofs, Angelique van der Meet
Captain: Manon Bollegraf

Poland
Players: Agnieszka Radwanska, Urszula Radwanska, Paula Kania, Alijca Rosolska, Captain: Tomasz Wiktorowski

Portugal
Players: Michelle Larcher de Brito, Barbara Luz, Margarida Moura, Joana Vale Costa
Captain: Pedro Cordeiro

Romania
Players: Sorana Cirstea, Cristina-Andreea Mitu, Raluca Olaru, Cristina Dinu
Captain: Marius Comanescu

Slovenia
Players: Andreja Klepac, Tjasa Srimpf, Tina Rupert
Captain: Tina Pisnik

Turkey
Players: Cagla Buyukakcay, Pemra Ozgen, Basak Eraydin, Ipek Soylu
Captain: Ali Gorec



Americas Zone Group I


- Dates: 6-9 February
- Venue: Country Club de Ejecutivos
- Location: Medellín, Colombia
- Surface: Outdoor clay

Brazil
Players: Teliana Pereira, Paula Cristina Goncalves, Beatriz Maia, Laura Pigossi
Captain: Carla Tiene

Canada
Players: Eugenie Bouchard, Sharon Fichman, Gabriela Dabrowski, Stephanie Dubois
Captain: Sylvain Bruneau

Chile
Players: Andrea Koch-Benvenuto, Fernanda Brito, Cecilia Costa Melgar, Macarena Olivares Lopez
Captain: Guillermo Gomez

Colombia
Players: Mariana Duque-Marino, Catalina Castano, Yuliana Lizarazo, Laura Ucros
Captain: Alejandro Pedraza

Mexico
Players: Ximena Hermoso, Ana Sofia Sanchez, Marcela Zacarias, Ana-Paula De la Pena
Captain: Raquel Contreras

Paraguay
Players: Veronica Cepede Royg, Montserrat Gonzalez, Camila Giangreco Campiz
Captain: Alfredo De Brix

Peru
Players: Patricia Ku Flores, Katherine Gabriela Miranda Chang, Ferny Angeles Paz, Ximena Siles Luna
Captain: Percy Melzi

Venezuela
Players: Adriana Perez, Andrea Gamiz, Gabriela De Santis, Carmen Blanco
Captain: Yohny Romero


 


Asia/Oceania Zone Group I


- Dates: 6-9 February
- Venue: National Tennis Centre
- Location: Astana, Kazakhstan
- Surface: Indoor hard

China, P.R.
Players: Zhang Shuai, Zheng Saisai, Zhou Yi-Miao, Wang Qiang
Captain: Liu Shuo

Chinese Taipei 
Players: Hsieh Su-Wei , Chang Kai-Chen, Chan Chin-Wei , Lee Hua-Chen
Captain: Shi-Ting Wang

India
Players: Kyra Shroff, Rishika Sunkara, Ankita Raina, Rutuja Bhosale
Captain: Enrico Piperno

Kazakhstan
Players: Yaroslava Shvedova, Ksenia Pervak, Galina Voskoboeva, Sesil Karatantcheva
Captain: Yuriy Karlov

Korea, Rep.
Players: Sung-Hee Han, So-Ra Lee, Mi Yoo, Seo-Kyung Kang
Captain: Jeong-Myung Lee

Thailand
Players: Varatchaya Wongteanchai, Luksika Kumkhum, Nudnida Luangnam, Noppawan Lertcheewakarn
Captain: Suang Chantra-Urai

Uzbekistan
Players: Akgul Amanmuradova, Nigina Abduraimova, Sabina Sharipova, Arina Folts
Captain: Dmitriy Tomashevich



Asia/Oceania Zone Group II


- Dates: 4-10 February

- Location: Astana, Kazakhstan

Hong Kong, China 
Players: Wing-Yau Venise Chan (playing captain), Ho Ching Wu Tiffany, Katherine Ip, Eudice Wong Chong

Indonesia

Players: Ayu-Fani Damayanti, Lavinia Tananta, Jessy Rompies, Aldila Sutjiadi
Captain: Suharyadi Suharyadi

Iran
Players: Ghazaleh Torkaman, Maryam Mazaheri, Sahar Najaei, Arezou Youlghouni
Captain: Parvaneh Khiltash

Kyrgyzstan
Players: Bermet Dvaneaeva, Alena Panifilova, Arina Beliaeva, Sabina Korsunova (playing captain)

Malaysia
Players: Aslina Chua, Alyssa Boey, Yus Syazlin Nabila Yusri, Nurin Nabila Binti Roslan
Captain: Muhammad Ashaari bin Zainal Abidia

New Zealand
Players: Marina Erakovic, Emily Fanning, Emma Hayman, Abigail Guthrie
Captain: Pavlina Nola

Pakistan
Players: Ushna Suhail, Saba Aziz, Sara Mansoor, Iman Qureshi
Captain: Nosheen Ehtesham

Philippines
Players: Marinel Rudas, Anna Clarice Patrimonio, Marian Jade Capadocia
Captain: Karl Santamaria

Singapore
Players: Rehmat Johal, Rheeya Doshi, Khee Yen Wee, Geraldine Ang
Captain: Hassan bin Bohari

Turkmenistan
Players: Anastasiya Prenko, Maya Mammetguykyyeva, Jahan Bayramova, Jennet Halliyeva
Captain: Nelli Voynich

Vietnam
Players: Trang Huynh Phuong Dai, Van Nguyen Ai Ngoc, Huynh Phi Khanh, Thi-Tam-Hao Tran
Captain: Nguyen Dinh Bao Tri

Related content

 
 

© ITF Licensing (UK) Ltd. All rights reserved. No portion of this website may be duplicated, redistributed, or manipulated in any form. By accessing any information beyond this page, you agree to abide by our Privacy Policy and Terms and Conditions.

Powered by Umbraco

Design by New Brand Vision