World Group action starts in

Language:

28 June 2011

Zone Group nominations announced


NEWS ARTICLE

Photo: Tommy HindleyAndy Murray (GBR)

The ITF has announced the team nominations for the upcoming Davis Cup by BNP Paribas Zone Group I and II ties, taking place on 8-10 July.

 

AMERICAS ZONE GROUP I SECOND ROUND


ECUADOR v CANADA

Venue: Francisco Segura Cano (Guayaquil Tenis Club)
Location: Guayaquil, Ecuador
Surface: Outdoor clay

Ecuador
Emilio Gomez - replacing Giovanni Lapentti
Julio-Cesar Campozano
Ivan Endara
Roberto Quiroz
Raul Viver (captain)

Canada
Peter Polansky - replacing Milos Raonic
Vasek Pospisil
Philip Bester
Daniel Nestor
Martin Laurendeau (captain)


URUGUAY v BRAZIL

Venue: Carrasco Lawn Tennis Club
Location: Montevideo, Uruguay
Surface: Outdoor clay

Uruguay
Pablo Cuevas
Marcel Felder
Martin Cuevas
Ariel Behar
Enrique Perez (captain)

Brazil
Thomaz Bellucci
Joao Souza
Rogerio Dutra Silva
Bruno Soares
Joao Zwetsch (captain)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I SECOND ROUND


CHINA, P.R. v AUSTRALIA

Venue: Beijing International Tennis Center
Location: Beijing, China, P.R.
Surface: Indoor hard

China, P.R.
Ze Zhang
Di Wu
Mao-Xin Gong
Zhe Li
Shao-Xuan Zeng (captain)

Australia
Lleyton Hewitt
Bernard Tomic
Chris Guccione
Marinko Matosevic
Patrick Rafter (captain)


JAPAN v UZBEKISTAN

Venue: Bourbon Beans Dome
Location: Kobe, Japan
Surface: Indoor hard

Japan
Kei Nishikori
Tatsuma Ito
Go Soeda
Hiroki Kondo
Eiji Takeuchi (captain)

Uzbekistan
Denis Istomin
Farrukh Dustov
Murad Inoyatov
Sarvar Ikramov
Petr Lebed (captain)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I FIRST ROUND PLAY-OFF


NEW ZEALAND v PHILIPPINES

Venue: TSB Hub
Location: Hawera, New Zealand
Surface: Indoor hard

New Zealand
Michael Venus
Artem Sitak
Jose Statham
Marcus Daniell
Marcel Vos (captain)

Philippines
Ruben Gonzales
Johnny Arcilla
Jeson Patrombon
Cecil Mamiit (playing captain)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I SECOND ROUND


ITALY v SLOVENIA

Venue: Circolo Tennistico Corracilvuna
Location: Arzachena, Italy
Surface: Outdoor clay

Italy
Simone Bolelli
Daniela Bracciali
Fabio Fognini
Potito Starace
Corrado Barazzutti (captain)

Slovenia
Blaz Kavcic
Grega Zemlja
Luka Gregorc
Aljaz Bedene
Blaz Trupej (captain)


SOUTH AFRICA v NETHERLANDS

Venue: Fanie Du Toit Sports Stadium
Location: Potchefstroom, South Africa
Surface: Outdoor hard

South Africa
Kevin Anderson
Izak van der Merwe
Rik de Voest
Wesley Moodie
John-Laffnie de Jager (captain)

Netherlands
Robin Haase
Thomas Schoorel
Jesse Huta Galung
Igor Sijsling
Jan Siemerink (captain)


SWITZERLAND v PORTUGAL

Venue: Postfinance Arena
Location: Bern, Switzerland
Surface: Indoor hard

Switzerland
Roger Federer
Stanislas Wawrinka
Stephane Bohli
Marco Chiudinelli
Severin Luthi (captain)

Portugal
Frederico Gil
Rui Machado
Joao Sousa
Leonardo Tavares
Pedro Cordeiro (captain)

 

AMERICAS ZONE GROUP II SECOND ROUND


PERU v DOMINICAN REPUBLIC

Venue: Club Lawn Tennis de la Exposicion
Location: Lima, Peru
Surface: Outdoor clay

Peru
Mauricio Echazu
Dulio Beretta
Ivan Miranda
Sergio Galdos
Luis Horna (captain)

Dominican Republic
Victor Estrella
Jhonson Garcia
Jose Hernandez
Luis Delgado
Rafael Moreno (captain)


PARAGUAY v VENEZUELA

Venue: Club Internacional de Tenis CIT
Location: Asuncion, Paraguay
Surface: Outdoor clay

Paraguay
Diego Galeano
Daniel Lopez
Jose Benitez
Gustavo Ramirez
Victor Pecci (captain)

Venezuela
David Souto
Piero Luisi
Roman Recarte
Roberto Maytin
William Campos (captain)

 

AMERICAS ZONE GROUP II PLAY-OFFS


EL SALVADOR v NETHERLANDS ANTILLES

Venue: Maya Country Club
Location: Santa Tecla, El Salvador
Surface: Outdoor clay

El Salvador
Marcelo Arevalo
Rafael Arevalo
Rodrigo Rappaccioli
Cesar Escobar
Roberto Antonio Salazar Romero (captain)

Netherlands Antilles
Alexander Blom
Martijn van Haasteren
Nick van Rosberg
Davis Josepa
Raul Behr (captain)


PUERTO RICO v HAITI

Venue: Recinto Universitario de Mayaguez
Location: Mayaguez, Puerto Rico
Surface: Outdoor hard

Puerto Rico
Gabriel Flores Ruiz
Christopher Brandi
Alex Llompart
Gilberto Alvarez
Jorge Gonzalez (captain)

Haiti
Olivier Sajous
Gonzales Austin
Johann Coles
Joel Allen
Iphton Louis (captain)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II SECOND ROUND


KOREA, REP. v PAKISTAN

Venue: Gimcheon Total Sports Town Tennis Courts
Location: Gimcheon, Korea, Rep.
Surface: Outdoor hard

Korea, Rep.
Young-Jun Kim
Kyu-Tae Im
Yong-Kyu Lim
Jae-Min Seol - replacing Hyun-Joon Kim
Yong-Il Yoon (captain)

Pakistan
Aisam Qureshi
Aqeel Khan
Samir Iftikhar
Yasir Khan
Muhammad Khalid (captain)


THAILAND v INDONESIA

Venue: National Tennis Development Center
Location: Nonthaburi, Thailand
Surface: Outdoor hard

Thailand
Danai Udomchoke
Kittiphong Wachiramanowong
Sonchat Ratiwatana
Sanchai Ratiwatana
Tanakorn Srichaphan (captain)

Indonesia
Christopher Rungkat
Elbert Sie
Aditya Hari Sasongko
David Agung Susanto
Bonit Wiryawan (captain)

 

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II SECOND ROUND


HONG KONG, CHINA v SYRIA

Venue: Victoria Park
Location: Hong Kong
Surface: Outdoor hard

Hong Kong, China
Hiu-Tung Yu
Coenie van Wyk
Jonathan Chu
Nicholas Sayer
Andy Brothers (captain)

Syria
Marc Abdulnour
Issam Al Taweel
Bruno Abdel Nour
Romain Radwan
Fadi Bidan (captain)


PACIFIC OCEANIA v IRAN

Venue: Hilton Tennis Club
Location: Guam, Pacific Oceania
Surface: Outdoor hard

Pacific Oceania
Michael Leong
Cyril Jacobe
West Nott
Daniel Llarenas
Cyrille Mainguy (captain)

Iran
Anoosha Shahgholi
Shahin Khaledan
Rouzbeh Kamran
Ashkan Shokoofi
Seyed Akbar Taheri (captain)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II SECOND ROUND


GREAT BRITAIN v LUXEMBOURG

Venue: Braehead Arena
Location: Glasgow, Great Britain
Surface: Indoor hard

Great Britain
Andy Murray
James Ward
Colin Fleming
Jamie Murray
Leon Smith (captain)

Luxembourg
Gilles Muller
Mike Vermeer
Laurent Bram
Tom Diederich
Jacques Radoux (captain)


HUNGARY v BELARUS

Venue: Godollo Kiskastely
Location: Godollo, Hungary
Surface: Outdoor clay

Hungary
Attila Balazs
Adam Kellner
Kornel Bardoczky
Marton Fucsovics
Miklos Hornok (captain)

Belarus
Uladzimir Ignatik
Siarhei Betau
Alexander Bury
Max Mirnyi
Aliaksandr Shvets (captain)


BOSNIA/HERZEGOVINA v ESTONIA

Venue: SKPC Mejdan
Location: Tuzla, Bosnia/Herzegovina
Surface: Indoor hard

Bosnia/Herzegovina
Amer Delic
Aldin Setkic
Damir Dzumhur
Ismar Gorcic
Daver Vranic (captain)

Estonia
Jurgen Zopp
Vladimir Ivanov
Mait Kunnap
Jaak Poldma
Peeter Lamp (captain)


DENMARK v LATVIA

Venue: KB Pile Alle
Location: Frederiksberg, Denmark
Surface: Outdoor clay

Denmark
Frederik Nielsen
Martin Pedersen
Thomas Kromann
Christoffer Konigsfeldt
Kenneth Carlsen (captain)

Latvia
Arturs Kazijevs - replacing Ernests Gulbis
Andis Juska
Martin Podzus - replacing Karlis Lejnieks
Deniss Pavlovs
Girst Dzelde (captain)

 

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II SECOND ROUND


IRELAND v TUNISIA

Venue: David Lloyd Riverview LTC
Location: Dublin, Ireland
Surface: Indoor hard

Ireland
Conor Niland
James McGee
Barry King
James Cluskey
Garry Cahill (captain)

Tunisia
Malek Jaziri
Anis Ghorbel
Sami Ghorbel
Fares Kilani
Walid Jallali (captain)


BULGARIA v CYPRUS

Venue: Tennis Hall Sofia
Location: Sofia, Bulgaria
Surface: Indoor hard

Bulgaria
Dimitar Kutrovsky
Tihomir Grozdanov
Todor Enev
Dimitar Kuzmanov
Ognyan Iliev (captain)

Cyprus
Marcos Baghdatis - replacing Photos Photiades
Rares Cuzdriorean
Christopher Koutrouzas
Philippos Tsangaridis
Yiannos Hadjigeorgiou (captain)


LITHUANIA v MOROCCO

Venue: Sereikiskiai Tennis Courts
Location: Vilnius, Lithuania
Surface: Outdoor clay

Lithuania
Dovydas Sakinis
Lukas Mugevicius
Julius Tverijonas
Julius Gotovskis
Rimvydas Mugevicius (captain)

Morocco
Reda El Amrani
Yassine Idmbarek
Anas Fattar
Hicham Khaddari
Mounir El Aarej (captain)


GREECE v MONACO

Venue: Thessaloniki Tennis Club
Location: Thessaloniki, Greece
Surface: Outdoor clay

Greece
Paris Gemouchidis
Alexandros Jakupovic
Theodoros Angelinos
Konstantinos Economidis
George Kalovelonis (captain)

Monaco
Benjamin Balleret
Jean-Rene Lisnard
Guillaume Couillard
Thomas Oger
Emmanuel Heussner (captain)

Related content

Related news

Related ties

ECU Flag Ecuador v Canada CAN Flag 8-10 Jul 2011 View details

URU Flag Uruguay v Brazil BRA Flag 8-10 Jul 2011 View details

CHN Flag China, P.R. v Australia AUS Flag 8-10 Jul 2011 View details

JPN Flag Japan v Uzbekistan UZB Flag 8-10 Jul 2011 View details

NZL Flag New Zealand v Philippines PHI Flag 8-10 Jul 2011 View details

ITA Flag Italy v Slovenia SLO Flag 8-10 Jul 2011 View details

RSA Flag South Africa v Netherlands NED Flag 8-10 Jul 2011 View details

SUI Flag Switzerland v Portugal POR Flag 8-10 Jul 2011 View details

PER Flag Peru v Dominican Republic DOM Flag 8-10 Jul 2011 View details

PAR Flag Paraguay v Venezuela VEN Flag 8-10 Jul 2011 View details

ESA Flag El Salvador v Netherlands Antilles AHO Flag 8-10 Jul 2011 View details

PUR Flag Puerto Rico v Haiti HAI Flag 8-10 Jul 2011 View details

KOR Flag Korea, Rep. v Pakistan PAK Flag 8-10 Jul 2011 View details

THA Flag Thailand v Indonesia INA Flag 8-10 Jul 2011 View details

HKG Flag Hong Kong, China v Syria SYR Flag 8-10 Jul 2011 View details

POC Flag Pacific Oceania v Iran IRI Flag 8-10 Jul 2011 View details

GBR Flag Great Britain v Luxembourg LUX Flag 8-10 Jul 2011 View details

HUN Flag Hungary v Belarus BLR Flag 8-10 Jul 2011 View details

BIH Flag Bosnia/Herzegovina v Estonia EST Flag 8-10 Jul 2011 View details

DEN Flag Denmark v Latvia LAT Flag 8-10 Jul 2011 View details

IRL Flag Ireland v Tunisia TUN Flag 8-10 Jul 2011 View details

BUL Flag Bulgaria v Cyprus CYP Flag 8-10 Jul 2011 View details

LTU Flag Lithuania v Morocco MAR Flag 8-10 Jul 2011 View details

GRE Flag Greece v Monaco MON Flag 8-10 Jul 2011 View details

  • More photos

    • Andy Murray (GBR)Roger Federer (SUI)
    • Lleyton Hewitt (AUS)Stanislas Wawrinka (SUI)
     
 
 

© ITF Licensing (UK) Ltd. All rights reserved. No portion of this website may be duplicated, redistributed, or manipulated in any form. By accessing any information beyond this page, you agree to abide by our Privacy Policy and Terms and Conditions.

Powered by Umbraco

Design by New Brand Vision